Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 KitapÖlmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap, benim kitaplaşma günü listemde yer alıyordu. Kendisine kavuşunca ilk işim kitabı gözden geçirip okuduklarımı işaretlemek oldu. Bitmeyen alışveriş listeme de yeni kitaplar ekledim.

Liste'nin Goodreads'de yaynlanmış hali burada, benim listemi görebilirsiniz.


Yayın tarihlerine göre listelenen romanların ilki 850 yılında yayınlanan 1001 Gece Masalları; sonuncusu ise Alman yazar Daniel Kehlman’ın “Die Vermessung der Welt / Measuring the World” isimli romanı (2005). Kitapta, 1001 romanın yazarıyla ilgili kısa bilgiler, yazarın aldığı ödüller, romanın yazım ve yayın tarihi, özgün adı ve orijinal dili gibi bilgiler de yer alıyor.1001 ROMANIN SEÇİMİ
Peki ölmeden önce “hangi 1001 romanın okunması gerektiği” nasıl belirlenmiş? Ya böylesine kapsamlı bir konuyu, bu kadar sınırlı bir metinle anlatmanın zorluğu, hatta imkansızlığı…

Kitabın genel editörü Boxall bu soruların yanıtlarını şöyle veriyor: 
“Bildiğim tek bir şey var ki, bir insanın okuması gereken tüm kitapları içeren ve okumadan da yapabileceği tüm kitapları dışlayan nihai liste, elbette ki asla hazırlanamaz; aynı zamanda, sayının bana dayatmış olduğu sınırlar, insafsız ve dar. Ele alınan temanın kapsamı düşünülecek olursa 1001, sonuçta ufak bir sayı. Burada yer alan her başlık, kendi daracık mekânı için savaşmak zorunda ve her bir yazı belirli bir konsantre enerjiyle, sanki hayat buna bağlıymışçasına çaresizlik içinde verilen bir kendine yer açma mücadelesiyle yüklü. Ve her bir roman, aslında, ölmeden önce okumanız gereken bir yapıt...”

Kitapta, 1001 romanın yazarıyla ilgili kısa bilgiler, yazarın aldığı ödüller, romanın yazım ve yayın tarihi, özgün adı ve orijinal dili gibi bilgiler de yer alıyor. Yayın tarihlerine göre listelenen romanların ilki 850 yılında yayınlanan 1001 Gece Masalları; sonuncusu ise Alman yazar Daniel Kehlman’ın “Die Vermessung der Welt / Measuring the World” isimli romanı (2005).

Kitabın içindeki Türk yazarlar ve eserleri ise;
* Berci Kristin Çöp Masalları / Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills (1983) Latife Tekin, 
* Beyaz Kale / The White Castle (1985) Orhan Pamuk,
* Hayat Bir Kervansaray / Life is a Caravanserai (1992) Emine Özdamar,
* İnce Memed / Memed, My Hawk (1955) Yasar Kemal.

Genel editör Peter Boxall, “Bu kitap üzerinde çalışmak bana roman türü hakkında pek çok şey öğretti. Aynı zamanda kitap sevgisinin ne denli bulaşıcı olduğunu, kitapların ne çok heyecan, dostluk ve keyif ürettiklerini de öğretti” diyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder